תביעת גירושין בעילת “מאיס עליי” וכתובה

בית דין רבני חיפה 818895-1

 

תקציר: זוג עם 8 ילדים הסתכסך אחרי 16 שנים של נישואים ואף נפרדו בפועל. הבעל הגיש תביעת גירושין ואחרי שנתיים של דיונים כשהאשה הסכימה להתגרש – חזר בו וביקש שלום בית. האשה הגישה תביעת גירושין, אולם לא הצליחה להוכיח את טענותיה כנגד הבעל. האשה אף הביעה הסכמתה לוותר על כתובתה. האם הבעל יחוייב בגט ? ומה יהיה הדין לגבי הכתובה ?

 

נפסק: ברור לבית הדין שהתנהגותו של הבעל מראה שכוונתו העיקרית היא לטרטר את האשה ולצערה, ולהרוויח הישגים כלכליים. למרות שהאשה לא הצליחה להוכיח טענותיה, הרי שברור שטענות כגון אלו שטענה קשה להוכיח אותם, כיון שהם מן הדברים שבינו לבינה ובדרך כלל אין עדים להתרחשותם. לאור התרשמות בית הדין הרבני בחיפה כי האשה מואסת בבעל בשל טענותיה על התנהגויותיו אלו – נפסק כי על הצדדים להתגרש. לאור ויתור האשה, אם הבעל יסכים להתגרש – לא יחוייב בכתובתה, אחרת ישקול בי”ד לחייבו.

מחפש עורך דין לגירושין בחיפה ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לדיני משפחה בחיפה יתקשר אליך !
באפשרותך גם להתקשר ישירות – 052-9771993

בית דין רבני חיפה 818895-1

 הבעל טען נגד אשתו בעילת “מאיס עליי” וביקש מבית הדין הרבני בחיפה לחייב את האשה להתגרש ולפטור אותו ממזונותיה וכתובתה. הבעל טען כי מאז שחלה והפסיק לעבוד והוכר כנכה ע”י המל”ל, החלה האשה לזלזל בו לקלקל אותו ולהזמין לו משטרה באמתלות שווא. האשה חוזרת מעבודתה ונוהגת להעלם מהבית עד שעות מאוחרות של הלילה, אינה דואגת ואינה ומטפלת בילדים. לדבריו אין ביניהם כמעט תקשורת. מחמת טענות אלו האשה מאוסה בעיניו, ואינו יכול לחיות עמה…

 

הואיל ומדובר במשפחה מרובת ילדים בית הדין הרבני בחיפה הפנה את הצדדים לשירותי הרווחה על מנת לקבל תסקיר, שלא ראה סיכוי רב לשלום בית.

 

לאחר כשנתיים התקיים דיון נוסף בתביעת הבעל לגירושין האשה הסכימה להתגרש ואף טענה שהבעל עזב את הבית. האשה הסכימה לחלק חלק מהרכוש ואף לוותר על הכתובה. הבעל טען שאין הסכמה לגבי כל רכיבי הרכוש ושינה את דעתו וביקש שלום בית. לאור התנהגות זו נסגרה תביעת הגירושין של הבעל.

 

שנתיים וחצי אחרי הגשת התביעה הראשונית, הגישה האשה תביעת גירושין וכתובה. בתביעתה טענה האשה כי סבלה מהבעל אלימות פיזית, מילולית וכלכלית, היה מאיים עליה, מקלל אותה, חוקר אותה על מעשיה, מצד אחד חושד בה שיש לה קשרים עם אחרים, ומצד שני כופה עצמו עליה בזמנים שאינה יכולה. האשה טענה כי הבעל אינו רוצה בה, וכל מגמתו היא רק לא לשלם את מזונות הילדים, ולא לשלם לה את כתובתה. הבעל התעקש על בקשתו לשלום בית.

 

לאחר מספר דיונים, ועברו כשנתיים וחצי נוספות, ולאחר שהתערבות רב הקהילה לא הועילה ולאור חוות דעת של יחידת הסיוע עי אין אפשרות להביאם לשלום בית, החליט בית הדין כי על הצדדים להתגרש.

ברור לבית הדין שכוונתו של הבעל אינה כנה והתנהגותו של הבעל מראה שכוונתו העיקרית היא לטרטר את האשה ולצערה, ולהרוויח הישגים כלכליים.

 

למרות שהאשה לא הצליחה להוכיח טענותיה, הרי שברור שטענות כגון אלו שטענה קשה להוכיח אותם, כיון שהם מן הדברים שבינו לבינה ובדרך כלל אין עדים להתרחשותם. לאור התרשמות בית הדין הרבני בחיפה כיהאשה מואסת בבעל בשל טענותיה על התנהגויותיו אלו – נפסק כי על הצדדים להתגרש.

 

לאור ויתור האשה על הכתובה, אם הבעל יסכים להתגרש – לא יחוייב בכתובתה, אחרת ישקול בי”ד לחייבו.

 

ניתן 03.01.2016

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים