סעיף 147 לחוק הירושה – האם מוטב גובר על צוואה

בע”מ 8540/15 בקשת רשות ערעור על פסיקת המחוזי בחיפה

תקציר: המצווה ציווה את כל רכושו לאשתו הנוכחית ובנותיו, למעט סכום משמעותי שהוחרג מתוכו לטובת בנו מנישואיו הקודמים. בצוואה לא התייחס המצווה בשום צורה לתוכניות ביטוח החיים, אשר בהן היה הבן המוטב הבלעדי. האשה טוענת כי הצוואה כוללת את הביטוח, הבן טוען שהוא המוטב.

 

נפסק: מאחר ואומד דעתו של המצווה היה ברור כי כוונתו היתה שכספי הביטוח ילכו לאשה והבנות, ולמרות שאין הוראה מפורשת בצוואה – כך יהיה והצוואה כפי שפורשה תגבור על רשימת המוטבים ותעדכן אותה.
הבקשה נדחתה.

מחפש עורך דין לצוואות בחיפה ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לדיני משפחה בחיפה יתקשר אליך !
באפשרותך גם להתקשר ישירות – 052-9771993

בע”מ 8540/15

המנוח הותיר אחריו צוואה בה הוריש סכם כסף בנאמנות לבנו מנישואין הראשונים, ואת יתרת רכושו לאשתו השניה ושתי בנותיו מנישואיו השניים. הבן טען באמצעות אמו טענות שונות כנגד תקפות הצוואה כגון זיוף, העדר כשירות, השפעה בלתי הוגנת, אולם טענות אלו נדחו ע”י בית המשפט.

כמו כן נטען כי כספי הביטוח אינם חלק מהעיזבון ועל כן המוטב הבלעדי הוא הבן. בית המשפט בחן את הסוגיה לאור סעיפים 147 לחוק הירושה, הקובע כי כספי הביטוח אינם חלק מהעיזבון אלא אם הוכללו בו במפורש, וסעיף 36(ב) לחוק החוזים הקובע כי בעל הפוליסה יכול להתנות כי כספי הביטוח יהיו חלק מהעיזבון וכן לשנות את זהות המוטב באמצעות צוואתו.

בית המשפט הגיע למסקנה, הן על פי אופן חלוקת הרכוש בצוואה והן על סמך עדויות שהובאו בפניו, כי כוונת המצווה היתה שרוב הסכום יוענק לאשתו השניה ולבנות, ואלו רק הסכום שהוחרג במפורש יוענק לבן. במידה וכספי הביטוח יוענקו לבן, הרי שמרבית העזבון יועבר אל הבן ודבר זה אינו מתיישב עם תוכן הצוואה.

בית המשפט קמא ציין כי בהתאם לפסיקה, הוראה בדבר הכללת כספי ביטוח בצוואה צריכה להיות מפורשת וחד משמעית, אולם למרות שהמנוח לא פירש את הכספים הללו בצוואתו, ברי כי אומד דעתו היה גם בהתייחס לכספי הביטוח, ולכן הצוואה תפורש בהתאם.

נפסק כי למרות שאין הוראה מפורשת [וראה בהקשר זה ע”א 3807/90 פישר, ע”א 233/98 כץ], מאחר ואומד דעתו של המצווה ברור וחד משמעי, ולאור העובדה שתקנון חברת הביטוח מאפשר הודעה על שינוי המוטב גם לאחר פטירת המצווה – תגבור הצוואה על רשימת המוטבים ותעדכן אותה כך שהאשה השניה והבנות הן אלו שיקבלו את כספי ביטוח החיים.

ניתן 27.01.2016

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים