סכסוך משפחתי – האם הכסף שניתן היה מתנה או פיקדון ?

תמ”ש 3540/05 בית המשפט לענייני משפחה בחדרה

 

תקציר: מדובר במערכת יחסים מיוחדת בה הנכדה ננטשה בפועל ע”י הוריה וגודלה על ידי סבתה.
כעת הסבתא תובעת את נכדתה כי תחזיר לה כספים שהופקדו בחשבון הנכדה, בטענה שניתנו לה כפיקדון ולא כמתנה.

 

נפסק: במצבים בהם היחסים בין נותן המתנה למקבלה הם “יחסי קירבה של תמיכה”, כגון אלו הנהוגים בין הורים לילדים, תחול חזקה לפיה הנטל הוא על התובע להוכיח כי מדובר היה בפיקדון ולא במתנה. נקבע כי אכן נוצרו יחסים כאלו בין הסבתא לנכדה, ולאור הנסיבות שתוארו, העדיפה כבוד השופטת שפרה גליק בבית המשפט לענייני משפחה בחדרה את גרסת הנכדה כי מדובר במתנה ולא מדובר בפיקדון שחובה עליה להחזירו.

מחפש עורך דין לדיני משפחה בחדרה ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לדיני משפחה בחדרה יתקשר אליך !
באפשרותך גם להתקשר ישירות – 052-9771993

תמ”ש 3540/05

נסיבות חייה של הנתבעת היו קשות. הוריה נטשו אותה והיא גודלה ע”י סבתה. בנסיבות אלו, נקשרו נפשה של הנכדה הנתבעת והסבתא התובעת בעבותות אהבה, והסבתא הבטיחה לצוות לה בצוואתה דירה. אולם מאחר והסבתא היתה נתונה ללחצים קשים מצד בניה (דודיה של הנתבעת) שחזרו והסתבכו בעסקיהם, חזרה בה הסבתא מהבטחתה ובחרה במקום לסייע לה כלכלית בהפקידה 200,000 ₪ בחשבון של הנכדה.

בגבור הלחץ מצד בניה, דרשה הסבתא מהנכדה כי תחזיר את הכספים שקיבלה, כדי שהסבתא תוכל לסייע לבניה עם חובותיהם. הנתבעת סירבה להשבת המתנה, מאחר וחששה כי עקב לחצי הסבתא, לא תקבל ממנה דבר בעתיד, למרות הבטחת הסבתא להוריש לה דירה בצוואתה, ובהבינה כי “היא במצב נורא בו אין להיתמך ובן משפחה עלי אדמות”.

בפסק הדין נבחנת שאלת נטל ההוכחה – האם על נותן המתנה או על מקבלה, והאם לאור נסיבות המקרה, מדובר במתנה או בפיקדון שחובה להחזירו. כאשר מדובר בהעברה ללא תמורה בין “קרובים קרובים”, קיימת חזקה (גם אם ניתנת לסתירה) כי אכן ניתנה מתנה ועל הנותן המכחיש חל הנטל לשכנע אחרת (ראה ע”י 180/51 גולדקורן, תמ”ש 7630/06), וזאת בניגוד למצב השכיח שלפיו אין בדרך כלל נתינה חד צדדית סתם של אדם לזולתו ללא תמורה או ללא חובת השבה. צוין כי לרוב חזקת המתנה חלה ביחס בין הורים לילדים, אולם תתכן גם במצב של יחסים מיוחדים בו הנותן מעמיד עצמו במצב של הורה (in loco parentis) – ראה ע”א 34/88 וייס.

מאחר ולאור הנסיבות המיוחדות, אכן נוצרו יחסים כאלו בין הסבתא לנכדה, ולאור הסתירות בגרסת הסבתא והעדויות הלא אמינות של פקידות הבנק שהביאה הסבתא (שהיתה גם הקוסמטיקאית שלהן…), ולאור היות בניה של הסבתא (הדודים ואביה של הנכדה)  “נוכחים נפקדים”, אשר הפעילו לחץ על הסבתא לסייע להם בחובותיהם – נפסק כי חלה במקרה כזה חזקת המתנה, והסבתא לא הרימה את נטל ההוכחה כי היה מדובר בפיקדון ולא במתנה.

נפסק כי הכסף ניתן כמתנה ואין חובה על הנכדה הנתבעת להחזירו.

ניתן בבית משפט לענייני משפחה בחדרה בתאריך 29.04.2007

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים