הסדרי ראיה – הסעת קטין במגורים מרוחקים

תמ”ש (קריות) 5990-06 – התיק הועבר מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן

 

תקציר: זוג גרוש מתגורר במגורים רחוקים – האשה בצפון הגבר במרכז. בהסכם הגירושין נקבע כי האב יאסוף את הקטין ויחזירו. משלב מסוים לא היה לגבר רכב ממקום העבודה ולכן נאלץ להתנייד בתחבורה ציבורית. לאור תקשורת לקויה עד מאוינת ביניהם, נוצרו ויכוחים רבים בין הגרושים בנוגע להסדרי הראיה ובנוגע לעלויות ההסעה. האם טוענת שמאחר ולא היה שינוי בנסיבות מאז הסכם הגירושין.

 

נפסק: עלות ההסעה צריכה להיספג ע”י שני ההורים, ונקבע כי האב יאסוף את הבן מהצפון והאם תחזירו מהמרכז. בית המשפט התריע בפני ההורים על הנזק שנגרם לקטין עקב מערכת היחסים הכאוטית ביניהם.

מחפש עורך דין להסדרי ראיה ברמת גן ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לדיני משפחה ברמת גן יתקשר אליך !
באפשרותך גם להתקשר ישירות – 052-9771993

תמ”ש (קריות) 5990-06

הסכם הגירושין בין בני הזוג נחתם ואושר בבי”מ לענייני משפחה בתל אביב ב- 26/03/2000 ובו נקבע כי האב יהיה זכאי להתראות עם הילד בכל עת סבירה שתתואם בין ההורים וכי האב אחראי לקחת את הילד מבית האם והחזרתו אליה בתום הביקור.

עד לספטמבר 2005 האב החזיק ברכב ממקום עבודתו, אולם מאז האב תלוי בתחבורה ציבורית המקשה עליו הן מבחינת אורך הנסיעה ועלויות הנסיעה ובשל כך לא נפגש עם הקטין במשך תקופה ארוכה.

פקידת הסעד ליוותה את המשפחה במשך כשנה ורבע ובמהלכן ציינה כי למרות השיפור שחל ביחסי האב-בן, מערכת היחסים הכאוטית בין הזוג והאינטראקציה הלקויה עד מאוינת כליל ביניהם פוגעת ביכולתם לתאם את המפגשים עצמאית ומרכז הקשר בחיפה נאלץ לתאם את הסדרי הראיה.

לאור מכלול הנסיבות, המליצה פקידת הסעד, ללא שביעות רצון מצד ההורים, כי האב יאסוף את הבן אחת לחודש בתחנת הצפון, האם תמסור את הבן לאביו בתחנה, וכך האב יספיק להגיע עם הבן לאיזור רמת גן לפני כניסת השבת. פק”ס ציינה כי הויכוחים והמאבקים הבלתי פוסקים סביב הסדרי הראיה של האב עם הבן חושף את הבן שלא לטובתו לקונפליקט נאמנות קשה בין הוריו ולפגיעה בקשר החשוב והחיוני שלו עם כ”א מהוריו.

נפסק כי האחריות לשמירת הקשר וכך ההוצאה הכספית הכרוכה בכך מוטלת על שני ההורים. הסדרי ראיה, כמו גם משמורת, ניתנים לבחינה בהשתנה הנסיבות (רכב האב). ההסכם שחתמו ההורים אין בו כדי לאיין את סמכות בית המשפט לבחון סוגיה זו.

נקבע כי המלצת פקה”ס משקפת נכונה את האיזון הראוי בין זכויות האם, ההורה המשמורן, לבין זכויות האב, ההורה המבקר ובעיקר הולמת את טובת הקטין. בי”מ התריע בפני ההורים בדבר הנזק הבלתי הפיך שהם גורמים לבנם יחידם. בהתנהגותם, שאין הם מצליחים להתרומם מעל הפגיעות האישיות, הם פוגעים בקטין והופכים אותו לכלי שרת בידיהם. מצופה כי יגלו הבנה וגמישות בעניין הסדרי הראיה. שני ההורים יקבלו הדרכה הורית.

ניתן 02.01.2008

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים