ביטול מזונות קטינים עקב התנהגות ילד מרדן (ניכור הורי)

בית משפט למשפחה ראשון לציון – תמ”ש 36148-07-11

 

תקציר : בקשה של האב להפסיק תשלום מזונות לילדיו (בן 15 ובת 17) עקב מרדנות הקטינים והנתק ביניהם.

 

הוחלט: לאור התנהגות הקטינים יופסק תשלום המזונות לקטינה עד הגיעה לגיל 18 ואז תוכל לבקש את מזונותיה ממנו ישירות בכפוף לקשר עמו, והתשלום לקטין בן ה-15 יופקד לפקדון עד לחידוש הקשר או עד גיל 188 ויוחזר לאב במידה ולא יחודש הקשר.

מחפשת עו”ד גירושים בראשל”צ ?
צריך יעוץ בנושא הסדרי ראיה, מזונות קטינים, חלוקת רכוש ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לגירושין בראשון לציון יתקשראליך עוד היום ! באפשרותך גם להתקשר – 052-9771993

האב הגיש תביעה לביטול מזונות בשל מרדנות הקטינים העולה כדי ניכור הורי וסרבנות קשר לכאורה. מדובר על זוג שהתגרשו לאחר כ-17 שנה נישואים ולהם שני ילדים – ילידת 1995 ויליד 1998. בפסק דין מ-2012 נפסקו לאב מזונות ותביעה זו מבקשת לבטל מזונות אלו עקב הנתק הקיים מזה 4 שנים בינו לילדיו, לטענתו כתוצאה מהסתה של האם.

במקרה דנן נעשו ניסיונות רבים לקרב בין הקטינים לאביהם , נסיונות שלא צלחו. צוין כי במהלך הגירושים האב אפשר את הכנסת ילדיו לרשימת “מעוכבי חיתון” בהטילו ספק בגיור האם, ואף סירב לאשר להם את הארכת דרכוניהם ובכך מנע את יציאתם מהארץ, דבר שהסב להם עוגמת נפש רבה.

הנתק בין הקטינים לאביהם מוחלט. האב לא הוזמן לבר-מצוה של הבן. הנתק כולל את כל משפחת האב לרבות הדודים, הדודות, הסבא והסבתא. הנתק כה קשה שאפילו שיחות טלפון לא מתקיימות בין הקטינים לאביהם.

האב מצדו מסכים להפקיד את המזונות בפקדון עד גיל 18, בתקוה שהדבר יאפשר בהגיעם לבגרות את חידוש הקשר, הגם שגם הוא לא קידם את המפגשים. האם טוענת שהאב נוקט באלימות כלפי הילדים ובנסיבות אלו הם לא צריכים להיפגש עמו.

נקבע כי ביטול מזונות קטינים מפאת מרידתם יתאפשר רק בהתקיים שני תנאים מצטברים:

א.       קיימת הוראת בית משפט או בית דין המחייבת את הקטינים לקיים קשר עם האב

ב.    ניתן לתלות את האשם בסרבנות לקשר רק בקטינים ולא בנסיבות אחרות המצדיקות לכאורה את הסרבנות מצדם.

בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון פסק כי שני התנאים לא מתקיימים (הגם שקיימת התנכרות מצד הקטינים) – אין הוראה שמחייבת את הקטינים לקשר, וייתכן ויש השפעה חיצונית עליהם ולא מרצונם בלבד בסרבנות הקשר. נקבע כי מזונות הקטינה יופסקו עד הגיעה לגיל 18 או עד סיום הלימודים בתיכון, ומזונות הקטין יופקדו בפקדון ויועברו לאב במידה ויחודש הקשר או יוחזרו לאב במידה והקטין יגיע לגיל 18 ללא חידוש הקשר. האם חויבה בהוצאות.

ניתן 07/05/2013

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים