בחינת הכנסות האם בעת הפחתת מזונות ילדים

בע”מ 2433/04, בקשת רשות ערעור על פסיקת בי”מ המחוזי בחיפה 158/03

 

תקציר: בית המשפט לענייני משפחה בחיפה פסק מזונות קטינים בסך 1,250 ₪ לכל אחד משני הילדים וערעור למחוזי התקבל והועלו ל-30000 ₪ לילד, בין היתר תוך מתיחת ביקורת על כך שהבעל עזב את הבית לטובת קשר עם אשה אחרת. הבעל הגיש ערעור על גובה המזונות

 

נפסק: בהערכת שיעורם הסביר של מזונות שעל אב לשלם לילדיו יש לקחת בחשבון את צרכי הילדים מול כלל הכנסות המשפחה מכל המקורות (הן של האב והן של האם).

נקבע שגם אם התנהגות בן זוג, שעזב את הבית, עומדת לביקורת במישור המוסרי, אין זה ראוי להתעלם מהוצאות המדור שלו בהערכת שיעור המזונות שעליו לשלם.

מחפש עורך דין למזונות בחיפה ?
מלא פרטים בטופס “צור קשר” משמאל ועו”ד לדיני משפחה בחיפה יתקשר אליך !
באפשרותך גם להתקשר ישירות – 052-9771993

בע”מ 2433/04

מדובר בזוג עם שני ילדים, שנפרדו עקב עזיבת הבעל את הבית לטובת קשר עם אשה אחרת. בית משפט קמא בחיפה פסק מזונות בסך 1,250 ₪ וערעור האשה למחוזי התקבל והמזונות הועלו ל-3000 ₪ לכל ילד, וסה”כ 6000 ₪ מזונות בחודש !

בערעור הבעל לעליון, נדונה דרך חישוב הכנסות האשה, בחינה של מצב הכנסות הבעל (בתחילת דרכו כרופא פסיכיאטר) ורלוונטיות אופן עזיבתו את הבית (עזב את אשתו והילדים לטובת אשה אחרת) כשיקול לצורך לקיחה בחשבון של עלות הוצאות המדור שלו לאחר שעזב את הבית.

הבעל טען שבעוד לגביו נלקחה בחשבון גם קרן השתלמות, התעלמו בית המשפט לענייני משפחה בחיפה ובי”מ המחוזי מקרן ההשתלמות וקופת גמל של האשה, וכן התעלמו מניכויי חובה החלים עליו כרופא.

כבוד שופטת בי”מ העליון א’ פרוקצ’ה קבעה כי דין הערעור להתקבל חלקית והמזונות יופחתו ל-2000 ₪ לילד (ביחס ל-1,250 ₪ שנקבעו בבי”מ למשפחה ו-3000 ₪ שנקבעו במחוזי).

נקבע כי “בהערכת מזונות שעל אב לשלם לילדיו יש לקחת בחשבון את צרכי הילדים, וכן את גובה הכנסת האב ויכולתו הכלכלית. ממילא, נלקחת בחשבון בהקשר זה גם יכולתה הכלכלית של האם שבמשמורתה מוחזקים הילדים (ראה בע”מ 5750/03 אוחנה). פסיקת המזונות נעשית על דרך איזון כולל של הכנסת המשפחה מכל המקורות, תוך התחשבות בכלל היכולות מול הצרכים, וקביעה בהתאם לכך את שיעורם הסביר של המזונות.

אין זה ראוי להתעלם מהוצאות המדור של המערער בהערכת שיעור המזונות שעליו לשלם, בשל כך שעזב את בית המשפחה מרצונו בשל קשריו עם אישה אחרת, גם אם התנהגות זו עומדת לביקורת כזו או אחרת במישור המוסרי.

ניתן 02.10.2005

* יובהר כי התקציר לא נכתב ע"י העו"ד שייצג בתיק
יצוין כי אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף ליעוץ משפטי אצל עו"ד; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן וזאת בין היתר לאור שינויים שוטפים בחקיקה ובפסיקה, ואין להסתמך עליו. המסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני של עורך דין גירושים